فناوری Force Touch اپل چیست و ساز و کار آن به چه شکل است؟

فناوری Force Touch اپل چیست و ساز و کار آن به چه شکل است؟

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

در مراسم Spring Forward اپل، این کمپانی نسل جدید مک‌بوک‌ خود را معرفی کرد که قابلیت‌های جدیدی را به‌همراه داشت. یکی از ویژگی‌های نو در این لپ‌تاپ، ترک‌پد جدید با نام فورس تاچ (Force Touch) است. در ادامه به بررسی عملکرد و نحوه‌ی کارکرد فورس تاچ خواهیم پرداخت.

فناوری Force Touch اپل چیست و ساز و کار آن به چه شکل است؟

 اپل در سری جدید محصولات خود که شامل اپل‌واچ و مک‌بوک جدید می‌شود، از فناوری تازه‌ای برای لمس صفحه‌ی نمایش و ترک‌پد بهره گرفته است که فورس تاچ نام دارد. البته شایعاتی نیز در مورد احتمال استفاده از این فناوری در نسل‌های بعدی آیفون منتشر شده است. با استفاده از این فناوری می‌توان براساس فشار وارد شده به صفحه‌ی لمسی، از قابلیت‌ها و امکانات متفاوتی بهره گرفت. برای مثال لمس ترک‌پد با فشار کم به منزله‌ی کلیک ساده است‌ در حالی که فشار زیاد در زمان استفاده از مرورگر سافاری پنجره‌ی پاپ‌آپی را برای جستجو در ویکی‌پدیا باز می‌کند.

اپل با دگرگون کردن ساختار ترک‌پد در مک‌بوک و مک‌بوک پروی جدید این قابلیت را به محصولات خود آورده است. اپل ساختار پیشین ترک‌پدهای خود را که به Diving Board مشهور بود کنار گذاشته و از فناوری جدید بهره گرفته که در آن سنسورهای مختلفی در ترک‌پد قرار می‌گیرند. اپل این سنسور‌ها را Force Sensors نام نهاده است.

استفاده از این سنسور‌ها این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا براحتی در هر نقطه‌ای از ترک‌پد کلیک کنند. در مک‌بوک‌های پیشین اپل، استفاده از ساختار Diving Board امکان کلیک روی قسمت‌های بالای ترک‌پد را سخت کرده بود، از این‌رو کاربران برای راحتی در کلیک باید از وسط ترک‌پد استفاده می‌کردند.

در کنار سنسور‌های مورد نظر یک موتور، موسوم به Taptic‌ نیز در ترک‌پد اپل قرار گرفته است. موتور تپتیک در اپل واچ هم وجود دارد و کاربران از طریق آن می‌توانند از اعلانیه‌های دریافتی آگاهی یابند. این موتور در فورس تاچ مک‌بوک‌ها کاربرد دیگری دارد و اپل سعی کرده تا از طریق آن نتیجه‌ی لمس کاربر را علاوه بر نمایش تغییرات در صفحه‌ی نمایش در زیر انگشتان وی نیز انتقال دهد. این بدین معنا است که پس از فشار دادن ترک‌پد لرزش خاصی زیر دست احساس می‌شود که از طریق آن می‌توان متوجه دریافت دستور توسط ترک‌پد شد.

موتورهای لرزشی در زیر ترک‌پد مک‌بوک قرار گرفته‌اند که امکان عکس‌العمل در برابر لمس‌های صورت گرفته را دارند. این موتورهای لرزشی در واقع نقش گول زدن کاربر را برعهده دارد، بطوریکه در صورت کلیک این حس در کاربر القا می‌شود که وی روی ترک‌پد کلیک کرده است. موتورهای لرزشی مبتنی بر پدیده‌ی نیروهای جانبی وارد شده توسعه یافته که می‌تواند لرزش را در قالب لمس متقابل به کاربران القا کند. این عمل می‌تواند احساس کلیک یا حتی فرو رفتن در عمق را به کاربر القا کند. با استفاده از فورس تاچ اپل می‌توان کلیک را عمیق‌تر انجام داد یا در واقع فشار وارده را در زمان لمس ترک‌پد کم و زیاد کرد که از این طریق قابلیت‌های بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در واقع کاربر با فشار انگشت روی ترک‌پد این حس را دارد که گویی انگشتش در عمق فرو می‌رود، در حالی که ترک‌پد ثابت است.

مک‌بوک پرو‌های ۱۳ اینچ اپل اولین محصولاتی از این کمپانی هستند که با استفاده از فورس تاچ روانه‌ی بازار می‌شوند. iFixit نیز با کالبدشکافی مک‌بوک جدید اپل سعی کرده تا این فناوری را با جزئیات بیشتری نمایش داده و ساز و کار آن را نمایش دهد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، موتور تپتیک مورد استفاده در فورس تاچ مک‌بوک از چهار سیم پیچ تشکیل شده که ترکیب این آن‌ها با یکدیگر می‌تواند انواع فیدبک‌های لمس را در ترک‌پد جدید ایجاد کند.

سیم‌پیچ‌های مورد نظر با جذب و دفع ریل فلزی قرار گرفته در زیر لایه‌ی رویی ترک‌پد، احساس لمس را در صورت تماس با سطح لمسی براساس فشار وارد شده به انگشت کاربر وارد می‌کند.

ForceTouchInt 1

iFixit با بررسی عمیق‌تر ترک‌پد، فشارسنج‌هایی را روی نگه‌دارنده‌های فلزی ترک‌پد یافته که برای تعیین میزان فشار وارد شده توسط کاربر تعبیه شده‌اند.

ForceTouchInt 2

با نگاهی به تصاویر و اطلاعات ارائه شده توسط iFixit می‌توان به این نتیجه رسید که محتویات داخل مک‌بوک پرو در مقایسه با نسل پیشین تغییر چندانی را به خود ندیده است. تغییرات صورت گرفته روی این لپ‌تاپ شامل بهبود‌های جزئی در بورد اصلی است که ماژول‌های سخت‌افزاری روی آن قرار گرفته‌اند. بزرگ‌ترین تغییرات صورت گرفته در مک‌بوک پروی جدید را باید به استفاده حافظه‌ی داخلی SSD پر سرعت در کنار ترک‌پد جدید بدانیم که می‌توان کاربران را به تعویض نسل کنونی ترغیب کند.

هرچند ترک‌پد جدید اپل مستلزم تغییرات اساسی در ساختار سخت‌افزار مورد استفاده در مک‌بوک بوده، اما همراه شدن این سخت‌افزار با نرم‌افزار مناسب نیز به ویژگی‌های آن افزوده است. نرم‌افزار توسعه یافته برای استفاده از قابلیت‌های ترک‌پد جدید نقش موثری در استفاده از این فناوری جدید دارد، بطوریکه براساس میزان فشار وارد شده می‌توان قابلیت‌های متعددی را در اختیار کاربر قرار داد. برای مثال می‌توان در اپلیکیشن QuickTime با توجه به میزان فشار وارد شده به ده قابلیت کاربردی دسترسی پیدا کرد. وب‌سایت ورج در نگاه نزدیک خود به لپ‌تاپ جدید اپل و ترک‌پد این محصول آن را نیازمند تنظیمات خاصی از سوی کاربران عنوان کرده که هر کاربر باید براساس خواسته‌ها و راحتی خود، آن را تنظیم کرده و مورد استفاده قرار دهد.

 

گیزمودو و انگجت نیز این ویژگی را در مک‌بوک‌های جدید اپل بسیار کاربردی و دوست داشتنی خوانده‌اند. از نظر گیزمودو این قابلیت سیر انجام کارها در مک‌ را بسیار راحت‌تر از پیش می‌کند. انگجت نیز این قابلیت را گیج‌کننده نخوانده است، چراکه به اعتقاد نویسنده‌ی این وب‌سایت، کاربران قادرند بین فشار بیشتر و کمتر در زمان استفاده از ترک‌پد تمایز قائل شوند و این موضوع می‌تواند استفاده از مک‌بوک را راحت از پیش کند.

در حال حاضر این قابلیت برای مک‌بوک‌، مک‌بوک پروهای جدید و اپل‌واچ این کمپانی روانه‌ی بازار خواهد شد. احتمالا در آینده شاهد استفاده از این قابلیت در آیفون‌های آتی اپل نیز خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظرات

 
   
 
Captcha